Realizácia nových priestorov pre účely diskusií a prednášok
Doba priniesla nevyhnutnosť verejných diskusií na tému socializmu, jeho kladov, záporov a nebezpečnosti totalitného režimu pre demokratickú spoločnosť. Na diskusie pre väčšie množstvo ľudí naraz, napr. školskú triedu, sú nevyhnutné vhodné priestory.
Účasť takéhoto množstva ľudí na viac ako hodinu trvajúcej diskusii si vyžaduje vhodné zázemie, možnosť občerstvenia, ale aj napríklad toalety, čo v súčasných výstavných priestoroch múzea absentuje, respektíve kapacitne stačí pre cca 10 ľudí.
Takýto priestor z technických dôvodov nebolo možné vytvoriť v samostatnej budove pred tromi rokmi vyčlenenej na Múzeum totality, v ktorej už dnes zápasíme o priestor na umiestnenie vitrín a artefaktov, ktoré považujeme za nevyhnutné vystaviť pre verejnosť.
Od začiatku nám bolo jasné, že na takéto aktivity je vhodný jedine priestor s prístupom z ulice, k čomu vyhovovala výlučne predná nehnuteľnosť práve na komerčné aktivity overená a dlhšiu dobu slúžiaca.
Uvoľnenie ďalších priestorov dovtedy slúžiacich v podstate na komerčné aktivity (ubytovávanie), k čomu boli priestory pred zhruba piatimi rokmi prispôsobené, predchádzalo dlhému prehodnocovaniu, nakoľko by išlo o vedomé zbavenie sa pomerne istého finančného príjmu v jednej z vlastnených nehnuteľností.
Nad aktuálnym príjmom z vlastnej nehnuteľnosti sme nakoniec dali prioritu dobudovaním niečoho, čo finančné prostriedky aktuálne určite prinášať nebude. Prakticky celú prednú nehnuteľnosť sme sa rozhodli za účelom organizovania diskusií a iných aktivít pre verejnosť prerobiť.
Využili sme pôvodné dispozičné riešenie rodinného domu bez nutnosti akýchkoľvek vážnych stavebných úprav okrem výmeny stávajúcich okien za nové, kombinované s vchodovými dverami. Týmto krokom sme sa síce pripravili prakticky o tri izby, no cieľ určitým spôsobom sledujúci verejný záujem bol takto naplnený.
Tak z dvoch miestností vznikol priestor s kapacitou 24 miest na sedenie, svojou dispozíciou priamo pripravovaný k účelu, na ktorý má slúžiť, so samostatnými sociálnymi zariadeniami a vstupom z ulice.
Ako bonus k tomuto priestoru sme sa rozhodli postupne spojazdniť priestor vhodný na poskytovanie občerstvenia najmä na akciách poriadaných Múzeom totality, či iných podujatiach týkajúcich sa histórie, budovania demokracie a aktivít súvisiacich s cieľmi občianskeho združenia.
Nehnuteľnosť ako taká si vyžaduje ďalšie investície, a to do podkrovných priestorov s rekonštrukciou krovu, ako aj rekonštrukciou fasády a vstupných priestorov z ulice. Plánujeme vyhotoviť terasu so sedením, nový múr a ostatné prvky, ktoré následne zrekonštruovanú nehnuteľnosť zaradia medzi budovy zodpovedajúce účelu aj vzhľadom.
Priestor určený na diskusie s kapacitou 24 miest na sedenie sme zrekonštruovali a vyhotovili so spolufinancovaním z dotácie poskytnutej Trnavským samosprávnym krajom. Výška dotácie bola 7000€ a v súlade so zmluvou bola vynaložená výlučne na kapitálové výdavky.
Za poskytnutie dotácie Trnavskému samosprávnemu kraju ďakujeme.
Srdečná vďaka patrí aj všetkým naším podporovateľom a každému, kto svojou prácou, energiou a pomocou prispel k realizácii tohto dlhodobého projektu určeného najmä súčasným mladým ľuďom a ďalším generáciám.
Za povinnosť si považujeme investíciu aj ďalej zveľaďovať, aby daňovým poplatníkom priniesla maximum úžitku, návštevníkom nové poznanie o histórii Československa a tým aj Slovenskej republiky a dostatok vedomostí, objektívne zhodnotiť nedostatky a nebezpečnosť totalitných režimov.
Viac o dotácii a prerábaní nehnuteľnosti nájdete TU.